KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6651375
*
nr 665 1375
Nils Rundgren Björnjägaren
(1890-1971), Sverige
Gouache, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), 30x40
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 november 2010
kl 18:49:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 23:26:55
1
500 kr
27/10 22:14:34
2
500 kr
27/10 22:15:54
2
600 kr
1/11 13:21:53
3
Vinnande bud
1/11 18:32:37
1
700 kr
1/11 18:32:53
1
800 kr
1/11 18:33:42
1
900 kr
- Konstnär/Designer
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
nr 665 1375
Nils Rundgren Björnjägaren
(1890-1971), Sverige
Gouache, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), 30x40
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 november 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/10 23:26:55 | 1 | 500 kr |
27/10 22:14:34 | 2 | 500 kr |
27/10 22:15:54 | 2 | 600 kr |
1/11 13:21:53 | 3 | Vinnande bud |
1/11 18:32:37 | 1 | 700 kr |
1/11 18:32:53 | 1 | 800 kr |
1/11 18:33:42 | 1 | 900 kr |
- Konstnär/Designer
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34